tereny rajdu  2011

 

 

        [Rozmiar: 33605 bajtów]    

(15)Rychlebské hory   YSmrk

(19)Hrubý Jeseník               YPraděd

(20)Zlatohorská vrchovina   YPříčný vrch

Zapraszamy na wspólne wędrówki po sudeckich szczytach pasm: Hrubego Jesionika, Rychebskich Hor i Zlatohorskiej Vrhoviny, w których wejdziemy na trzy szczyty wymagane do tej odznaki (patrz załączona mapka).
To czwarty nasz rajd zorganizowany z myślą o wspólnym zdobywaniu kolejnych szczytów „Korony Sudetów” w wersji zimowej-narciarskiej; tym razem będą to :

Praděd  (pol.Pradziad) – 1491 m n.p.m. – najwyższy w paśmie Wysokiego Jesionika, na terenie Czech, jednocześnie najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich. Na szczycie i w jego otoczeniu znajduje się Rezerwat Przyrody Pradziad powstały w 1991 roku z połączenia 6 odrębnych rezerwatów...oraz widoczna już z bardzo daleka wieża telewizyjno-hotelowa, następczyni zbudowanej w 1903 roku, wg projektu wiedeńskiego architekta, neogotyckiej wieży widokowej  Altvaterturm, której kopia powstała w 2004 rokuna szczycie Wetzstein w Lesie Turyńskim. Przy dobrej widoczności z wierzchołka roztaczają się wspaniałe panoramy we wszystkich kierunkach.

Příčný vrch (pol.Góra Poprzeczna, 975 n.p.m) – to najwyższy szczyt Gór Opawskich (czes.Zlatohorská vrchovina, traktowana w Republice Czeskiej jako część Jesioników).
Masyw Příčnego vrchu jest porośnięty lasem świerkowym i fragmentami buczyną, licznie występują w nim odsłonięte skałki, które w okolicach niepozornej kulminacji szczytu tworzą platformę widokową. Z odsłoniętych miejsc, północnego zbocza można zobaczyć białą wieżę na Biskupiej Kopie i sztuczne zbiorniki wodne na Nysie.
Od średniowiecza góra była miejscem wydobycia złota, ołowiu, miedzi i pirytu. Ostatnie kopalnie zostały zamknięte w grudniu 1993 r. Pozostałością po górniczej działalności są dziesiątki szybów oraz chodników o łącznej długości około 120 km, jednak większość z nich została zasypana ze względu na bezpieczeństwo. Pomiędzy widocznymi resztkami szybów prowadzi oznakowana „ścieżka górnicza”. Poniżej głównego grzbietu posadowione są: kalwaria i kościół Matki Boskiej Pomocnej – miejsce pielgrzymkowe.

Smrk  (pol. Smrek) – szczyt o wysokości 1125 m n.p.m, także na terytorium Czech, w odległości kilkuset metrów od granicy z Polską; najwyższy szczyt pasma Rychlebské hory (w Polsce stanowią je dwa pasma Gór Bialskich i Złotych).Na płaskim i odsłoniętym wierzchołku góruje drewniana ambona, zaś turystyczne szlaki wiodą poniżej; po drodze - na szczycie Brousek - dobra łączność z polskimi operatorami telefonii komórkowej, a nieco dalej schronisko Paprsek.
Z opowiadań działacza na rzecz turystyki narciarskiej z Lipowych Lazni wynika, że zapuszczają się tam (jak i dalej - ponad rezerwat Śnieżnej Białki, już po polskiej stronie) skutery ciągnące „sanki” do zakładania torów.   

opracowano na podstawie materiałów z różnych ogólnie dostępnych stron internetowych